Ekonomika je záludná disciplína. I když si člověk myslí, že přišel na to, jak se věci v ekonomice, ať již národní či globální, mají, tak ho vždy něco překvapí, díky čemu může začít od začátku. Je to tak trochu sisyfovská práce. Není úplně marná, protože se člověk vždy dozví něco více o fungování trhu a jeho mechanismech, ale rozhodně vždy člověka přechytračí, ať si člověk myslí, jak chce, že ho dobře zná.

Nakonec ale mají téměř všichni ekonomové pravdu, neboť je mnoho případů, kdy ekonom něco dlouhá léta tvrdí a v průběhu času se nakonec realita potká s jeho názorem. Případy, kdy ekonom tvrdí, že stojíme na prahu ekonomické krize a ekonomika místo toho další léta utěšeně roste. Poté ovšem přijde krize, nebo alespoň její náznak, neboť trhy jsou cyklické ať se snaží centrální banky, jak chtějí, aby nebyl, a najednou je ekonom ten kdo přišel na to, že je tu krize. Úsměvné, ale nakonec přeci jen ne zas tolik. Je totiž velmi složité odhadnout, kudy se trh vydá příště. Je v něm mnoho nepředvídatelných událostí.

Od doby, kdy centrální banky převzali na svá bedra úlohu zachránce ekonomiky, aby mohla neustále růst, tedy aby mohla neustále růst spotřeba domácností a tím i tržby a ziskovost společností, se trh nechová přirozeně. Přirozené totiž je, že trh prochází obdobími růstu a obdobími poklesu. Centrální banky se ovšem snaží tento cyklus co nejvíce zploštit ve vyznání neustálého růstu, a tedy neustálého blahobytu.

Dle mého názoru není jejich strategie správná, neboť cykly poklesu stejně přicházejí, ať se centrální banky snaží, jak chtějí, ale o jejich zásahy jsou poklesy ekonomik čím dál více dramatické a nárazovité. Tím přinášejí nakonec vyšší ztráty. Samozřejmě není to tak jednoduché, aby to bylo takto jednostranné, vlivů, které na ekonomiky působí je mnoho, centrální banky jsou ovšem jedním z hlavních příčin. Dalším jsou nezodpovědné nevytváření rezerv za cenu maximalizace tržeb a vývoje, dalším obrovské zadlužení jak států, tak korporací atd. Důvodů se najde dost. Budu se snažit v tomto duchu napsat sem tam nějaký příspěvek na místní blog.

,